Yükleniyor...

Tarih ile İhtişam İç İçe,

PORSUK KONUKEVİ

Tarihçe

Porsuk Butik Otel, Cumhuriyet döneminde inşa edilen yapıların başında gelmektedir. 1927 yılında tamamlanmış ve 1988 yılında "Anıtsal Yapı" olarak tescillenmiştir. İnşasının ilk yıllarında otel olarak, ilerleyen dönemlerde ise Belediye Binası olarak uzun yıllar hizmet vermiştir.

100 yıla yakın bir tarihe sahip olan bina, 2013 yılında restore edilmek üzere renovasyona alınmış ve restorasyon projesi 2014 yılında Tarihi Kentler Birliği tarafından Tarihi Kentler Birliği Proje Ödülü’nü, 2016 yılında ise Tarihî Kentler Birliği Başarı Ödülü’nü almıştır.

Eşsiz manzarası ve görkemli yapısıyla, şehrin tam kalbinde bulunan ve 2015 yılından itibaren siz değerli misafirlerimizin hizmetinde olan konukevimizde 32 adet oda bulunmaktadır.

Ayrıca bünyesinde bulunan ve şehrin doğal kaynağı olan şifalı sularına sahip Türk Hamamı otelin kendine özgü mimari dokusuna uygun, huzur verici atmosferde siz değerli misafirlerimize hizmet vermektedir.

Porsuk Konukevi ve Müzeyyen Senar

Porsuk Oteli ile ilgili ilginç anılardan bir diğeri de kuşkusuz Türk Sanat Müziği sanatçısı Müzeyyen Senar’ın, 1935 yılında 17 yaşındayken ilk evliliğini Eskişehir’de sahneye çıktığı dönemlerde kaldığı Porsuk Oteli’nin müdürü olan Ali Senar ile yapması ve yıllarca Senar soyadı ile tanınmasıdır.

Müzeyyen Senar, bu evlilikten sonra Mustafa Kemal Atatürk’ün ilgisini çekmiş ve birçok kez Onun huzurunda, özel meclislerinde şarkılar seslendirmiştir. Bir anlamda Porsuk Oteli, ülkenin çok değerli bir sanatçısının tanınmasına öncülük sağlamıştır.

Rezervasyon ve bilgi için;  +90 222 221 64 26 / +90 222 221 66 30

Close